LAUREATKA  KONKURSU „OBRAZKI Z SIENKIEWICZA”

wpis w: Szkolne | 0

Miło nam poinformować, że praca plastyczna Julii Zawadzkiej-Woźniak – uczennicy klasy 6a została wyróżniona w etapie okręgowym (obejmujący miasta: Chorzów, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Siemianowice Śląskie i Świętochłowice) i zakwalifikowana do etapu Ogólnopolskiego Konkursu pt: „Obrazki z Sienkiewicza”. Uroczysty finał i gala odbędzie się 21 listopada br. w Sali Kolumnowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach wyjazdu do Warszawy przewidywane jest zwiedzanie Parlamentu RP.

Serdecznie gratulujemy Julii i życzymy zwycięstwa na etapie ogólnopolskim.

dodała: Halina Dobek

The winner of a competition „PICTURES FROM SIENKIEWICZ”
We are pleased to inform you that the artwork by Julia Zawadzka-Wozniak – student from class 6a was awarded on province level (including the city of Chorzow, Piekary Slaskie, Ruda Slaska, Siemianowice Śląskie and Świętochłowice) and qualified for the level of the National Competition entitled „Pictures from Sienkiewicz” . The finals and gala will take place on 21 November in the Column Hall of the Polish Parliament. As part of the trip to Warsaw there is included a visit to the Polish Parliament.
Congratulations to Julia and we wish her victory on the national level.

dodała: Katarzyna Orzech