3 w 1, czyli edukacja muzyczna, regionalna i historia uczniów kl. 6b

wpis w: Informacje, Klasowe, Komunikat | 0

Uczniowie klasy 6b, 10 lutego 2017r., pod opieką wych. p. A. Rabendy i p. A. Grochli odwiedzili:

– Filharmonię Śląską w Katowicach, gdzie wzięli udział w koncercie  pt. „Muzyka filmowa” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej. Lord Vader z „ Gwiezdnych Wojen” i Gandalf z „Władcy Pierścieni” to tylko niektóre postacie towarzyszące temu koncertowi.Ciekawy program oraz wspaniałe wnętrza Filharmonii były dla wielu uczniów nowym doświadczeniem.

– spacer ulicami Katowic i dojście do Placu Sejmu Śląskiego to kolejny etap wycieczki,

– ostatnim było zwiedzanie gmachu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Sam budynek dla naszych uczniów ma podwójne znaczenie – raz z racji jego historii – wybudowany w okresie międzywojennym, wtedy gdy województwo śląskie posiadało autonomię i było najbogatszym województwem II RP, drugi – w tym gmachu urzędowała patron naszej szkoły K. Wolny pełniący funkcje Marszałka Sejmu Śląskiego. Budynek jest ogromny: łączna długość korytarzy wynosi ponad 6 km, znajduje się w nim 634 pomieszczenia i ma 1300 okien! 6 – klasiści mogli poczuć się jak prawdziwi posłowie sejmiku śląskiego – odwiedzili salę sejmową, salę marmurową, złotą salę. Ciekawostką gmachu jest:

a) pomieszczenie skarbca, w którym w okresie międzywojennym przechowywano tzw. skarb śląski. Jego mury mają około 1,5 metra grubości. A w jego konstrukcji jest mechanizm, który przy próbie dostania się do niego przez osoby niepowołane automatycznie zatapia skarb w basenie znajdującym się poniżej podłogi;

b) „winda paciorkowa” – winda bez drzwi i taka, która się nie zatrzymuje.

Dzieciaki wróciły do szkoły pełne wrażeń i nowych informacji, a wyjazd okazał się ciekawa inną – lekcją.

 

dodała: Aleksandra Rabenda