Akcja OPATRUNEK NA RATUNEK!

wpis w: Informacje, Szkolne | 0
Po raz kolejny nasza szkoła dołączyła do akcji organizowanej przez Fundację Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio. W październiku zbieraliśmy pasty i szczoteczki do zębów w ramach akcji Kup Pan Szczotkę. Dzięki Państwa hojności udało się zebrać ponad 100 szczoteczek oraz 60 past do zębów. 
Tym razem bierzemy udział w zbiórce: bandaży, gaz, plastrów, rękawiczek jednorazowych, czyli podstawowych rzeczy opatrunkowych, które trafią do misyjnych szpitali w Afryce.
 
Zachęcamy do przynoszenia opatrunków na portiernię szkoły lub do sali nr 28. Zbiórka trwa do 24 marca!
 
dodała: Anna Domżalska – Ahmed

 

 

Action MEDICAL DRESSING FOR RESCUE!

Once again our school joined the action organized by the Foundation of Humanitarian Aid Redemptoris Missio. In October, we collected toothpaste and toothbrushes as part of the action “Buy a brush”. Thanks to your generosity we managed to collect more than 100 toothbrushes and 60 tubes of toothpaste.
This time we take part in the collection of: bandages, gauze, sticking plasters, disposable gloves, in other words – basic medical dressings that will go to mission hospitals in Africa.

We encourage you to bring dressings to the school gatehouse or classroom No. 28. The collection ends on 24 March !

dodała: Katarzyna Orzech