Lekcja biblioteczna z teatrzykiem kamishibai

wpis w: Biblioteka, Komunikat | 0

Teatrzyk kamishibai to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Ta technika „opowiadania-czytania” wywodzi się z Japonii. Polega to na tym, iż  kartonowe plansze z obrazkami i tekstem wkładamy do drewnianej lub kartonowej skrzynki (przypomina teatralną scenę podobną do tej w teatrze kukiełkowym), a następnie przesuwamy te plansze z obrazkami opowiadając bajkę. Wykorzystując zasadę teatru obrazkowego dzieci mogą również same wymyślać i ilustrować własne opowiadania bądź znane bajki.

Teatrzyk kamishibai właśnie zaprezentowany został w naszej bibliotece 6 kwietnia podczas lekcji bibliotecznej dla klasy V.  Opowiedziana została bajka Anny Onichimowskiej z ilustracjami Marianny Sztymy „Po drugiej stronie gór”. Historia dziewczynki z Afryki marzącej o tym aby chodzić do szkoły. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowiadanej historii. Na zakończenie każdy wykonał rysunek przedstawiający własne zakończenie bajki.

 

dodała: Edyta Kosik