Regionalizm – Szlakiem Zabytków Techniki i nowoczesne technologie, czyli wizyta w 3S

wpis w: Klasowe, Komunikat | 0
Uczniowie klas 7a i 7b wraz  z wychowawcami: p. Anną Lasoń – Wołowiec i p. Aleksandrą Rabendą oraz opiekunami: p. Danutą Cieślą i p. Agnieszką Grochlą 6 października wybrali się na zajęcia w terenie, gdzie nowoczesność zetknęła się z historią Śląska. Najpierw dzieciaki miały okazję zapoznać się z działaniami firmy Data Center – Grupa 3S, która zajmuje się m. in.siecią światłowodową z Klastrami Centrów Danych. Wykorzystując efekty synergii, Grupa 3S świadczy kompleksowe rozwiązania telekomunikacyjne. Niektórzy z 7 – klasistów stwierdzili, że może to miejsce, w którym chcieliby pracować.
Kolejnym punktem zajęć była wizyta na osiedlu „…Nikiszowiec to trzykondygnacyjne ceglane bloki, tworzące czworoboki z wewnętrznymi dziedzińcami, na których mieszkańcy mieli do dyspozycji chlewiki, komórki i piece do wypieku chleba. W efekcie powstało dziewięć takich budynków, połączonych przewiązkami. Uwagę zwracają – zaprojektowane przez Zillmannów – urozmaicone detale architektoniczne, zdobiące wszystkie gmachy. Oczywiście, poza mieszkaniami, na osiedlu powstały także m.in. sklepy, szkoły, pralnia i suszarnia. W 1927 roku ukończono budowę najefektowniejszego budynku, kościoła św. Anny. Centrum osiedla stanowi rynek, przy którym stoi m.in. gmach dawnej gospody z charakterystyczną mozaiką przedstawiającą róże na fasadzie. W zabytkowym budynku przy ul. Rymarskiej 4 ulokował się Dział Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic. Nikiszowiec był tłem filmów znanych reżyserów, np. Kazimierza Kuca, Lecha Majewskiego czy Janusza Kidawy Błońskiego. Osiedle Nikiszowiec znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego…” – takie informacje można znaleźć na str.http://www.zabytkitechniki.pl/Poi/Pokaz/1715. Zaś w  Muzeum Historii Katowic – Dziele Etnologii, uczniowie dowiedzieli się jak dawniej tam się żyło, czyli zapoznali się z wystawą pt.Woda i mydło najlepsze bielidło. W pralni i maglu na Nikiszowcu. Miłą niespodzianką była możliwość zobaczenia wystawy dot. haftowanych obrazów oraz strojów japońskich.Po samym osiedlu Nikiszowiec oprowadzali uczniowie klas 7 – mych – duże brawa dla dzieciaków!
Dziękujemy państwu Czardybon za umożliwienie zapoznania się naszym uczniom z działaniami firmy 3s Data Center oraz opiekunom za wspólnie spędzony czas.
 
dodała: Aleksandra Rabenda