Bal karnawałowy 2018

wpis w: Informacje, Szkolne | 0

W naszej szkole odbył się wspaniały bal przebierańców.Uczniowie przebrali się w kolorowe stroje, mogliśmy spotkać: księżniczkę, rycerza, piłkarza, zombiaka, a nawet człowieka pająka! Każdy mógł zamienić się w kogokolwiek chciał. Zabawa była niesamowita! Tańce, podskoki i uśmiech towarzyszyły uczniom klas 0-III przez cały czas zabawy. Na naszym balu nie brakowało konkursów. Każda klasa mogła popisać się talentem tanecznym, był także konkurs śmiesznych poz czy tańca na gazecie. Najważniejszym konkursem całej imprezy był wybór króla i królowej balu. W galerii możecie zobaczyć jak się bawiliśmy:) Dziękujemy pani Magdzie Koziar i pani Asi Ziemczyk za zorganizowanie balu.

 

 

 
dodała: Joanna Ziemczyk
Anna Domżalska 
 

Carnival Ball 2018
In our school there was a great fancy-dress ball. The students were dressed up in colorful costumes, we could meet: a princess, knight, footballer, zombie, and even a spiderman! Everyone could change into anyone he wanted. The fun was amazing! Dances, jumps and a smile accompanied the students of grades 0-III throughout the whole time of the ball. There were plenty of competitions on our ball. Each class could show off with a dance talent, there was also a contest of funny poses or dance on the newspaper. The most important competition of the whole event was the choice of the king and queen of the ball. In the gallery you can see how we enjoyed the ball 🙂 Thanks to Ms. Magda Koziar and Ms. Asia Ziemczyk for organizing the ball.

 

dodała: Katarzyna Orzech