Bal na 100 par

Dnia 16 stycznia, jak co roku odbył się Bal Karnawałowy Świetliczaków. Gościły na balu różne bajkowe postaci: wróżki, księżniczki, kotki, bohaterowie komiksowi, a nawet jeden więzień i krówka. Oprócz tradycyjnego Poloneza, Kaczuszek, i innych tańców, dzieci brały udział w różnych konkurencjach. Rozstrzygnięto też konkurs na najpiękniejszą maskę karnawałową. Zabawa była przednia, aż brakowało tchu.
 
dodała:Magdalena Grzesik
 

Ball for 100 couples
On January 16, as every year, there was the Carnival Ball fot the common room students. There were various fairytale characters at the ball: fairies, princesses, cats, comic heroes, and even one prisoner and cow. In addition to the traditional Polonez and other dances, children took part in various competitions. The competition for the most beautiful carnival mask was also settled. The fun was great and took our breath away.

 

dodała: Katarzyna Orzech