Bajka dla przedszkolaków

wpis w: Biblioteka, Szkolne | 0
Uczniowie klas trzecich  (3a, 3b i 3c) odwiedzili swoich kolegów w Przedszkolach nr 12 i 27 w Chorzowie. Przygotowali do przeczytania bajki: „Pinokio”, „Piękna i Bestia”, „Chłopiec z dżungli” i „Niezwykła przygoda Alladyna” w ramach programu „Ulubione czytadła”. Z radością odwiedzili przedszkola, do których uczęszczali jeszcze trzy lata temu. Mogli pochwalić się nowymi umiejętnościami przed swoimi paniami przedszkolankami i młodszymi kolegami, których w przyszłości mamy nadzieję gościć w murach naszej szkoły już jako uczniów. Radość i korzyść była obustronna. Dziękujemy za organizację spotkania oraz za możliwość rozbudzania miłości do książek wśród najmłodszych.
 
 
dodała: Bożena Szczyrbowska
 
A fairy tale for preschoolers
Third grade students (3a, 3b and 3c) visited their colleagues in Kindergartens No. 12 and 27 in Chorzów. They prepared to read the fairy tale: „Pinocchio”, „Beauty and the Beast”, „The Boy from the Jungle” and „An Extraordinary Adventure of Aladdin” as part of the „Favorite Readings” program. They were happy to visit kindergartens, which they attended three years ago. They were able to show off their new skills to their former pre-school teachers and younger friends, who in the future we hope to welcome as students in our school. The joy and the benefit was mutual. Thank you for organizing the meeting and for the opportunity to arouse the love of books among the youngest.
 
dodała: Katarzyna Orzech