KONKURS BIBLIJNY DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

wpis w: Informacje, Szkolne | 0

W czwartek 22 listopada br. w Domu Parafialnym św. Jadwigii w Chorzowie odbył się XXIV Wojewódzki konkurs wiedzy biblijnej dla szkół podstawowych z Ewangelii wg św. Łukasza „Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą”. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy 5b Paweł Woźniak, który poświęcił wiele swojego czasu, aby pogłębić wiedzę, którą opisał w swoim dziele św. Łukasz. Serdecznie dziękujemy Pawłowi za ogromne zaangażowanie i włożony trud w przygotowanie do konkursu.

 

dodała: Halina Dobek

 

BIBLE COMPETITION FOR PRIMARY SCHOOLS

On Thursday, November 22 this year in the Parish House of St. Jadwiga in Chorzów was held the XXIV Provincial competition of biblical knowledge for primary schools about the Gospel according to Luke „Heaven and earth will pass away, but my words will not pass away.” Our school was represented by a student of grade 5b Paweł Woźniak, who devoted much of his time to broaden the knowledge that Saint Luke described in his work. We would like to thank Paweł for his great commitment and effort to prepare for the competition.

 

dodała: Katarzyna Orzech