Spotkanie z pisarzem

wpis w: Biblioteka, Szkolne | 0

Kolejnym goście w ramach spotkań z pisarzem – był autor książek dla dzieci i młodzieży, pasjonat podróży i komputerów – Marcin Kozioł. Dla najmłodszych dzieci odbyły się zajęcia o Wombacie Maksymilianie i jego przygodach na krańcu świata. Starsi dowiadywali się o historii Władcy Piorunów i przygodach detektywów na kółkach. A najstarsi uczniowie zapoznali się z burzliwą historią komputerów. Każdy mógł dostać pamiątkowy autograf i zakupić książki autora. Na przerwie „zniknęły” z biblioteki wszystkie egzemplarze „Skrzyni władcy piorunów” i była to najlepsza recenzja spotkania z panem Marcinem – wszystkim bardzo się podobało.

 

dodała: Bożena Szczyrbowska

 

Meeting with the writer
Another guest as part of the meetings with the writer – was the author of books for children and youth, passionate about travel and computers – Marcin Kozioł. For the youngest children there were classes about Wombat Maksymilian and his adventures at the edge of the world. The elders learned about the story of the Lord of Thunder and the adventures of detectives on wheels. And the oldest students got acquainted with the turbulent history of computers. Everyone could get a commemorative autograph and purchase the author’s books. At the break, all the copies of the „Thunderbolt Box” ”disappeared” from the library, and it was the best review of the meeting with Mr. Marcin – everyone liked it a lot.

 

dodała: Katarzyna Orzech