Warsztaty malowania bombek za nami, a święta tuż, tuż…

wpis w: Informacje | 0

Dnia 25 listopada uczniowie klas I – VIII poczuli się jak mali artyści. Malowane bombki to małe arcydzieła. Dzieciaki poznały technologie wytwarzania samych bombek i misterną pracę pań malarek – pokaz filmu. Same miały okazję stworzyć swoją bombkę. Kolorowe farby i mieniący się brokat ozdobił nie tylko bombki :-). Atmosfera zajęć przeniosła nas już w czas świąt, które są tuż, tuż…

Dziękujemy Wychowawcom klas i p. Asi Zmierczak za pomoc w zorganizowaniu zajęć.

dodała: Aleksandra Rabenda

Workshops of painting Christmas baubles are behind us, and holidays are just around the corner …

On November 25, students from grades I – VIII felt like little artists. Painted baubles are little masterpieces. The kids learned the technologies of making Christmas balls and the intricate work of painters – a film screening. They had the opportunity to create their own bauble. Colorful paints and shimmering glitter decorated not only Christmas balls :-). The atmosphere of the classes took us into Christma time, which is right there soon …

Thank you to the class teachers and Ms Asia Zmierczak for help in organizing the classes.

dodała: Katarzyna Orzech