Rady logopedy

wpis w: Komunikat | 0

Szanowni Rodzice, 

cały czas zachęcamy do wspólnych zabaw oraz wspierania rozwoju mowy Waszych pociech. Warto czas spędzony wspólnie w domu poświęcić na ćwiczenia buzi i języka. Poniżej 

prezentujemy kilka zabaw, które z pewnością przydadzą się w trakcie ćwiczeń. 

  1. Czytajmy głośno bajki – szczególnie te, które dzieci uwielbiają i chętnie słuchają. Warto wspólne czytanie połączyć z oglądaniem tematycznych książek dydaktycznych: o zwierzętach, warzywach, życiu na wsi, w mieście, sportach. Pokazujmy wspólnie palcem, naśladujmy odgłosy, mówmy nazwy kolorów. Zadawajmy dzieciom pytania do treści – w ten sposób ćwiczymy rozumienie i pamięć. Dzieci kochają takie zabawy! Możemy prosić również dzieci, aby samodzielnie próbowały nazwać ilustracje. 
  1. Rysujmy! Wspólny czas w domu jest znakomitą okazją do rozwinięcia talentu plastycznego. Rysujmy proste obiekty, opowiadając przy tym co robimy. Z czasem możemy stopniować trudność, rysując np. emocje. Jest to świetny trening umysłu – opowiadając o emocjach, uczymy się empatii i wrażliwości. Starajmy się rysować wg instrukcji, np. narysuj dom, obok domu drzewo, pod drzewem jabłko… Dzięki temu ćwiczymy pamięć słuchową, koncentrację oraz stosunki przestrzenne. Możemy też zamienić się rolami – dzieci rysują, dorośli zgadują 🙂 
  1. Wykorzystajmy przedmioty codziennego użytku do ćwiczeń oddechowych. Niemal wszystkiego możemy użyć w zabawie! Piłeczki pingpongowe, piórka, kawałki papieru, bańki mydlane… Pamiętajmy przy tym, że oddychamy nosem 🙂 
  1. Odświeżmy rodzinne albumy! Oglądajmy fotografie, filmiki z urodzin, chrzcin, imienin…  Ćwiczmy pamięć, imiona członków rodziny, prośmy dziecko, aby wskazywało siebie i innych na zdjęciach. Cały czas pamiętajmy o starannej i wyraźniej artykulacji. 
  1. Wykorzystujmy codzienne czynności – nakrywanie do stołu, zmywanie naczyń, pieczenie ciasta – dla małych dzieci każda pomoc w domu jest wielką frajdą :-)Dzięki temu ćwiczymy kategorie np: naczynia, sztućce, duże, małe… Dodatkowo jest wspaniałym momentem na ćwiczenia artykulacji, liczenia, nazw kolorów, strony lewej i prawej. Wszystkie te zabawy mają ogromny wpływ na mowę i cały rozwój poznawczy. Zachęcamy również do zapoznania się ze stroną rekomendowaną przez MEN https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje/wiosna-00, gdzie można znaleźć karty pracy, filmiki, słuchowiska wspomagające rozwój dziecka.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              dodała:Bogumiła Wilk, Daria Pawlak 

logopedki