Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu

wpis w: Szkolne | 0

2 kwietnia obchodzimy  Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu (World Autism Awareness Day, WAAD). W Polsce Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu organizuje m.in. fundacja SYNAPSIS).

 

Autyzm to nie choroba lecz zaburzenie u podstaw którego leży nietypowa praca mózgu, która może mieć podłoże genetyczne.  Mimo, iż zidentyfikowano wiele czynników, które mogą zwiększać ryzyko występowania autyzmu to przyczyna dotąd nie została poznana. Osoby z autyzmem mogą mieć problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Zwykle w odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Widoczne jest wycofanie, unikanie kontaktów z ludźmi i otoczeniem.

Pierwsze objawy można zauważyć już we wczesnym etapie rozwoju dziecka. Brak reakcji na własne imię, na polecenia, trudności z wyrażaniem emocji, brak zainteresowania z osobami z najbliższego otoczenia, brak zainteresowania rówieśnikami oraz brak gaworzenia i dalszego rozwoju mowy powinny wzbudzić czujność rodziców. Nie każde dziecko u którego zauważymy te czy podobne objawy jest dzieckiem autystycznym. Niektóre dzieci mogą rozwijać się w sposób nieharmonijny, dlatego ważna jest obserwacja i w razie niepokoju rodziców należy udać się do specjalisty. Z naszych obserwacji wynika, że rodzice, którzy mają jedno dziecko, nie zawsze są w stanie ocenić czy zachowanie ich dziecka jest typowe czy nie. Czasem dziecko jest bardzo spokojne, nie reaguje na hałas, nie lubi być przytulane, nie skupia na dorosłym uwagi i nie odwzajemnia uśmiechu albo zachowanie bywa dosyć uciążliwe bo zdarza się, że dziecko jest bardzo płaczliwe, je tylko wybrane potrawy, bawi się tylko jedną zabawką i to w specyficzny sposób. Rodzice nie mogą porównać tego zachowania z zachowaniem innych dzieci więc przyjmują, że takie ono jest. Bywa i tak, że początkowy rozwój przebiega prawidłowo a nietypowe zachowania pojawią się nagle. Im wcześniej  dziecko zostanie zdiagnozowane i otrzyma odpowiednie wsparcie tym większe szanse na wyrównanie problemów rozwojowych wyeliminowanie lub zmniejszenie niepożądanych zachowań. Rodzice, mimo iż diagnoza jest dla nich ogromnym ciosem ale i czasem wybawieniem, dostaną wsparcie oraz dowiedzą się jak stymulować rozwój swojego dziecka.

W tym filmie ( uwaga długi, radzimy zaopatrzyć się w coś do jedzenia lub picia :-0 ) znajdą Państwo informacje przedstawione z naukowego punku widzenia w przystępny sposób.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=839&v=thqQ-hPcChg&feature=emb_logo

Poniżej przedstawiamy plakat, który jest dostępny na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Logopedycznego/oddział Katowice.

Sygnały autyzmu w przejrzysty sposób są przedstawione na kolejnym plakacie. Został on przygotowany  w  ramach kampanii Niebieskie Zabrze (30.03.2015).  Organizatorzy przygotowali go z myślą o przedszkolach i oddziałach szkolno-przedszkolnych . Został on przekazany do wszystkich przedszkoli oraz oddziałów szkolno-przedszkolnych na terenie miasta Zabrze oraz wybranych placówek zdrowia.

Wspomniana na wstępie fundacja SYNAPSIS https://synapsis.org.pl/o-nas/porozumienie-autyzm-polska/ opracowała kwestionariusz dotyczący rozwoju mowy dziecka i jego relacji społecznych. Jest to PROGRAM WCZESNEGO WYKRYWANIA AUTYZMU i można go znaleźć na stroniehttp://badabada.pl

Kwestionariusz przeznaczony jest dla rodziców dzieci w wieku 16 do 30 miesięcy. 

Na stronach Fundacji znajdą Państwo wiele wartościowych informacji zarówno dla rodziców jak i specjalistów:

 

Każdy, kto chce przyłączyć się do akcji, może np. ubrać się na niebiesko (to międzynarodowy kolor autyzmu). Gorąco zachęcamy również do obejrzenia z młodszymi dziećmi krótkich filmów na YouTube przybliżających wiedzę na temat autyzmu: 

Podróż Marii:  https://www.youtube.com/watch?v=LR50Q9GR3r0

Akademię specjalistów:  www.youtube.com/watch?v=IVbkH6o-PfA

 

Starszym dzieciom i młodzieży polecamy kilka filmików z aktorem B. Topą, który wcielił się w osobę autystyczną: 

Autyzm wprowadza zmysły w błąd:    

https://www.youtube.com/watch?v=AuB1lsHPAkw

https://www.youtube.com/watch?v=gX92deUEMs4

https://www.youtube.com/watch?v=2vhqJrEE5_g

https://www.youtube.com/watch?v=Y5lucKD1b6U

 

 

Sygnały autyzmu w przejrzysty sposób są przedstawione na kolejnym plakacie. Został on przygotowany  w  ramach kampanii Nie­bie­skie Zabrze (30.03.2015).  Or­ga­ni­za­to­rzy przy­go­to­wa­li go z myślą o przedszkolach i oddziałach szkolno-przedszkolnych . 

opracowały: Bogumiła Wilk, Daria Pawlak