22 kwietnia Dzień Ziemi 

wpis w: Szkolne | 0

Dzień Ziemi to najbardziej znane i najhuczniej obchodzone święto ekologiczne. Pierwszy w historii Dzień Ziemi zorganizowany został 22 kwietnia 1970 roku w Ameryce. W 1990 roku zorganizowano pierwszy Międzynarodowy Dzień Ziemi, do obchodów którego przyłączyło się 200 milionów ludzi ze 141 krajów, w tym Polska. Co roku pod hasłem przewodnim w tym dniu organizowane są akcje ekologiczne, marsze. W tym roku hasłem przewodnim są „Działania na rzecz ochrony klimatu” a wszystkie akcje przeniesione zostały do internetu.

O tym co robić – segregować śmieci, oszczędzać wodę i prąd oraz czego nie robić – nie używać plastykowych naczyń, nie wyrzucać śmieci do lasu, czy zamienić auto na rower doskonale wiemy. W tym miejscu warto przede wszystkim zastanowić się, dlaczego mamy tak postępować, co daje nam Ziemia i kontakt z przyrodą. Uczy nas ona spostrzegawczości, rozwija wrażliwość
i ciekawość dotyczącą nawet najmniejszych roślin i owadów. Pomaga się zrelaksować i szybciej wrócić do zdrowia, przynosi ukojenie i zmniejsza stres. Kontakt z naturą powoduje, że jesteśmy szczęśliwsi. Nie jesteśmy wyizolowaną jednostką w otaczającym świecie, ale stanowimy jego część. Dlatego musimy dbać o „naszą Ziemię”.

 

Poniżej przesyłam przepis na pyszne (nie)ziemskie ciasteczka. 

Składniki:
3/4 kostki miękkiego masła

szczypta soli
2/3 szklanki cukru
1 jajko
2 szklanki mąki
niebieski i zielony barwnik spożywczy
forma koła
kilka kropli aromatu migdałowego 

 

Przygotowanie:
Piekarnik rozgrzej do ok 160 stopni i wyłóż blachę papierem do pieczenia. Ubij masło z cukrem na puch. Zmiksuj aromat migdałowy z jajkiem, dodaj do masy. Dodaj mąkę i podziel ciasto na dwie części, przełóż do dwóch misek. Do jednej porcji dodaj barwnik niebieski, do drugiej zielony. Uformuj dwie kule a niebieskie ciasto rozwałkuj na około 1,5 cm grubości. Kawałki zielonego ciasta delikatnie wciskaj w ciasto niebieskie, rozwałkuj na około 0,5 cm grubości. Wytnij kółka i piecz przez 8-10 minut. W przyszłym roku mam nadzieję, że upieczemy je razem a w tym możecie spróbować z rodzicami!

Zdjęcie i przepis pochodzą ze strony: https://www.aboutamom.com/earth-day-cookies/

 


Moje ciastka może nie są tak kolorowe 

i ładne ale bardzo dobre. 

 

dodała: Anna Grychtoł