Zadania dla klasy 0b

wpis w: Zadania dla klasy 0b | 0
Dzień dobry moi mili!
 
1. Dzisiaj jest już środa. Policzmy wyrazy w tym zdaniu. Dzisiaj-1 jest-2 już-3 środa- 4. To zdanie składa się z 4 wyrazów. Klaśnijcie 4 razy. Kolejne zdanie: Mamy teraz maj. Z ilu wyrazów się składa? Tupnijcie tyle samo razy. A teraz odpowiedzcie całym zdaniem na pytanie: Jaka jest dzisiaj pogoda?
 
2. Instrumenty muzyczne – znamy ich już całkiem sporo, na wielu graliśmy w naszej sali, bo mamy tam: tamburyno, marakasy, bębenki, dzwonki, flet, trójkąt, talerze i wiele innych. Ale czy wy wiecie, że Wasze ręce i nogi to też są instrumenty? I w dodatku nieraz ich używaliśmy. Wszystko, co wydaje jakiś dźwięk można nazwać instrumentem. Nogi tupią, ręce klaszczą, więc dzięki temu możemy stworzyć pewien „utwór”. Pamiętacie jak klaskaliśmy, bądź tupaliśmy do rytmu? Myślę, że ilustracje w naszych ćwiczeniach na stronie 18B Wam o tym przypomną. Wykonajcie zadanie z tej strony 🙂 każdy rytm powtarzajcie kilka razy. Np: uderzenie w uda rękami, uderzenie w uda rękami, klaśnięcie, klaśniecie i tę sekwencję wykonujemy kolejny i kolejny raz 🙂
 
3. Nie tylko instrumenty wydają dźwięki, lecz również przedmioty nas otaczające. Zatrzymajcie się na chwilę, zamknijcie oczy i posłuchajcie. Postarajcie się wysłyszeć 5 dźwięków…Co słyszycie? Ja słyszę: przejeżdżające samochody na ulicy, tykanie zegara wiszącego na ścianie, szum wody gotującej się w czajniku, buczenie lodówki, muzykę w radiu. A teraz spróbujcie powtórzyć te dźwięki. Np. zegar – tik, tak, tik, tak, tik, tak; szum wody – szszszsz itp. Po tym ćwiczeniu bardzo łatwe i szybkie zadanko na stronie 18 A, ale uwaga! Po połaczeniu ilustracji z dźwiękami powtarzamy je – to świetna gimnastyka języka 🙂
 
4. Po gimnastyce języka. Czas na gimnastykę ciała do piosenek:
 
5. H jak…HAŁAS. Hałas nie dla nas! Ojjj nikt z nas nie lubi hałasu, ale niestety różne rzeczy wytwarzają bardzo głośne dźwięki np. odrzutowiec, młot pneumatyczny. I jak się wtedy czujemy? Jest nam miło i komfortowo? Czy jest to zdrowe dla naszego słuchu? Pamiętajmy, że nie. O słuch należy dbać i nie powinno się przebywać w pobliżu rzeczy, które wydają bardzo głośne dźwięki, bądź słuchać bardzo głośno muzyki (równiez przez słuchawki). Myślę, że doskonale o tym wiecie, bo my na co dzień dbaliśmy o ciszę w naszej sali i wiedzieliśmy doskonale że od hałasu nie tylko boli głowa, ale również i uszy 🙂 dla podsumowania tej wiedzy zróbcie zadanie na stronie 19B.
 
6. Dodatkowo dla ciekawskich polecam lekcję z TVP – co prawda jest to lekcja muzyki z klasy 6, ale bardzo ciekawie poprowadzona i warto ją obejrzeć.