Zadania dla klasy 0b

wpis w: Zadania dla klasy 0b | 0
Witajcie moi mili!
 
1. Na dzień dobry pouczymy się piosenki o prawach dzieci. Wczoraj jej posłuchaliście, a dziś uczymy się. Proszę, by rodzic/opiekun przeczytał głośno tekst piosenki, a następnie dziecko powtarza linijka po linijce. To z pewnością ułatwi zapamiętanie i zrozumienie tekstu. Kolejny etap to słuchanie kilka razy piosenki i próbowanie śpiewania. Muzyka wyzwala ruch i taniec, więc śmiało można tańczyć
 
Piosenka o prawach dziecka
sł. i muz. Jerzy Kobyliński
 
Mam prawo żyć,
Mam prawo być sobą,
Czuć się bezpiecznie, wolną być osobą.
Mam prawo kochać i kochanym być,
Nie można mnie krzywdzić, poniżać i bić.
Mogę się śmiać,
Może się dziać pięknie,
Pragnę być zdrowy, rosnąć w swoim tempie.
Mam prawo wybrać sam przyjaciół swych,
Nie można mnie zmuszać do uczynków złych.
 
Ref.: Dziecka prawa poważna sprawa,
Dziecka prawa to nie zabawa.
Mam prawo śnić, mam prawo być inny,
Mogę być słabszy, lecz nie czuć się winny.
Mam prawo śpiewać głośno, kiedy chcę,
Mam prawo płakać cicho, gdy mi źle.
Ref.: Dziecka prawa poważna sprawa,
Dziecka prawa to nie zabawa.
 
2. Utrwalamy prawa dzieci poprzez zabawy interaktywne. Oto propozycje:
– https://wordwall.net/pl/resource/2692053/prawa-dziecka-pcs – obejrzyj ilustrację i zastanów się, którego prawa dotyczy. Wybierz właściwą odpowiedź A, B lub C
– https://wordwall.net/pl/resource/2672083/prawda-fa%C5%82sz-prawa-dziecka  – zabawa prawda/fałsz. Dobrze zastanów się co jest prawdą, a co fałszem i wybierz właściwą odpowiedź
– https://wordwall.net/pl/resource/680574/prawa-dziecka-memory – klasyczna gra memory. Wciąż ćwiczymy pamięć! Jest nam ona bardzo potrzebna do zapamiętania piosenek, wierszyków, literek i cyferek
 
3. Zdarza się niestety czasem tak, że niektóre osoby nie szanują praw innych osób, w tym również dzieci. Co można wtedy zrobić? Do kogo zwrócić się o pomoc? Najlepiej do innej osoby dorosłej, której ufamy i która może nam pomóc. W Polsce na „straży” praw dzieci stoi  Rzecznik Praw Dzieci, czyli osoba która pilnuje, aby Wasze prawa były przestrzegane. Do Rzecznika Praw Dzieci można zadzwonić na specjalny numer, ale tylko wtedy kiedy chcemy zgłosić, że prawa dzieci są łamane. Numer ten znajduje się w naszych ćwiczeniach na stronie 30A. Poprawcie go po śladzie oraz przyjrzyjcie się ilustracjom na tej stronie. Rozpoznajecie bajki na nich przedstawione? Jakie prawa zostały tam złamane?
 
4. PRAWA I OBOWIĄZKI SĄ JAK PRZYJACIELE – ZAWSZE CHODZĄ PARAMI.
Musicie wiedzieć, że jeżeli posiadamy prawa to i również obowiązki, czyli coś co powinniśmy robić. Obejrzyjcie dokładnie plakat z przykładowymi obowiązkami dzieci.  Na pewno Waszym obowiązkiem jest uczenie się (czy to w szkole czy teraz w domu). A poza nauką…macie jakieś obowiązki w domu? Zastanówcie się i narysujcie to w ćwiczeniach na stronie 29B.
 
Czekam z niecierpliwością na Wasze wykonane zadania.
 

Miłego dnia!