WORLD CLEAN UP DAY

wpis w: Komunikat | 0

Jak co roku we wrześniu jest weekend sprzątania świata. W tym roku będzie to od 17 do 19 września. Zachęcamy wszystkich by – nie tylko w tych dniach – aktywnie włączyli się do akcji. Klasa 3a już teraz planuje swoje działania. Jako akcja KOSZ czyli Kolektyw Odpady Sumiennie Zbierający w piątek 17 IX zaopatrzeni w rękawiczki i worki na śmieci wyjdą w teren i pozbierają wszystkie zalegające na chodnikach i trawnikach odpady. Wraz z uczniami zbierać śmieci będą pracownicy firmy Clariter (od lat współpracujący z KOSZem), zajmującej się przetwarzaniem plastikowych odpadów. Pokażą na co można przerobić plastik i tym samym zachęcą do porządnej segregacji śmieci.
A teraz zachęcamy – w myśl hasła Fundacji Nasza Ziemia tegorocznej akcji sprzątania świata – do myślenia i NIEŚMIECENIA!!!

 

Zapraszamy do zapoznania z Listem oraz Plakatem 

 

Warszawa.17.08.2021

 

28 Akcja Sprzątanie świata-Polska, została opatrzona hasłem: Myślę, więc nie śmiecę. Autora plakatu tegorocznej edycji Akcji, Andrzeja Pągowskiego, wybitnego polskiego artysty, inspiracja twórcza zawiodła nie w czasy kartezjuszowskiego Cogito ergo sum, a 140 lat wstecz od dzisiaj, kiedy to Auguste Rodin, francuski rzeźbiarz, stworzył swojego Myśliciela, rzeźbę, która przeniknęła tak szeroko do kultury powszechnej.  

Linearna forma Ekologicznego Człowieka Myślącego autorstwa Andrzeja Pągowskiego na plakacie tegorocznej Akcji jest zarówno w całości jak i w każdym zaobserwowanym obrazie znakomitą lekcją nieśmiecenia. Specyficzna poza, kojarząca nam się ze zmaganiami myślowymi, niejako zmusza nas do zastanowienia się nad nawykami związanymi z codziennymi odpadami. To co już za chwilę przykuwa nasz wzrok, to wszystkie, obowiązujące w roku 2021 kolory recyklingu. Ekologiczny Człowiek Myślący, Andrzeja Pągowskiego, powinien mieć je niejako we krwi, powinny tworzyć jego osobisty układ krążenia, zapewniając zdrowie i siły a przyszłym Pokoleniom czystą Ziemię. Głowę autor zbudował z żółtej linii, która zwraca naszą uwagę na tony odpadów z tworzyw sztucznych, zalewających morza, oceany, lasy i parki. Nie bez powodu również nasz Ekologiczny Człowiek Myślący ma stopy w kolorze brązowym, przenikające się z linią budującą worek z bioodpadami – to piękny symbol nie tylko naszej dbałości o Matkę Ziemię, ale również faktu, iż to Ona nas karmi.  Jasnobłękitna ramka, symbol czystego nieba, która dzieli nam Plakat niejako na dwie części, separując Ekologicznego Człowieka Myślącego od zebranych i posegregowanych śmieci – to stan idealny – świat ludzi nieśmiecących. 

Eksperci zastanawiający się nad fenomenem rzeźby Rodina, zgodnie twierdzą, że jego siłą jest to, że mija 140 lat a my nie przestajemy myśleć o „Myślicielu”. Niewątpliwym zaś fenomenem Plakatu tegorocznej Akcji Sprzątanie świata-Polska autorstwa Andrzeja Pągowskiego, będzie fakt, że zaczniemy myśleć o nieśmieceniu, bo jak dzisiaj już wiemy: myśl jest emocją a Autor Plakatu wyjątkowych emocji dostarczył nam co nie miara! 

 

Kontakt z Panem Andrzejem Pągowskim z pomocą:
Beata Butwicka, prezes zarządu Fundacji Nasza Ziemia, tel.km. 668 67 89 88

 

 

dodała: Agata Nowak