Narodowe Święto Niepodległości

wpis w: Komunikat | 0

11 listopada 1918 r. to dzień wyjątkowy dla Polaków. To dzień, kiedy Polska odzyskała niepodległość i stała się wolnym krajem. 

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły w przeddzień tego dnia uroczyście świętowali w klasach, a o godz. 11.11. wspólnie odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach finału akcji „Szkoła do hymnu”.

 

National Independence Day

November 11, 1918 is an exceptional day for Poles. This is the day when Poland regained independence and became a free country. On the occasion of the National Independence Day, the students of our school, on the eve of that day, celebrated in their classrooms, and at 11.11. together they sang „Mazurek Dąbrowskiego” as part of the final of the action „School to the hymn”

 

dodała: Katarzyna Orzech