billionphotos-934318

Tyflopedagog – to kolejny specjalista pracujący w naszej szkole. Tyflopedagog to osoba „od” edukacji i rehabilitacji słabo widzących i niewidomych. To specjalista dla tych, którzy problemy wzrokowe mają od urodzenia lub bardzo wczesnego dzieciństwa, ale i dla tych, których możliwości wzrokowe pogarszają się stopniowo (lub też gwałtownie np. w wyniku urazów czy przebytych chorób) lub zanikają całkowicie.

W naszej szkole tyflopedagogiem jest mgr Pelagia Drenda.

ZADBAJ O WZROK SWOJEGO DZIECKA

CO POWINNO ZANIEPOKOIĆ

• Dziecko nieprawidłowo odróżnia figury od tła, kształty, wielkości, barwy-nie nazywa kolorów
  • Nie widzi szczegółów na obrazkach
  • Przechyla głowę w bok lub „wierci się” podczas oglądania TV, książki mruży oczy
  • Potyka się gdy wchodzi lub schodzi po schodach lub szura obuwiem podczas chodzenia
  • Słabo posługuje się ołówkiem, kredką, łyżką
  • Szybko męczy się po zadaniach wymagających koncentracji wzrokowej

NIEPOKOJĄCE OBJAWY U DZIECKA STARSZEGO

• Zgłasza bóle głowy, nudności, pieczenie i swędzenie oczu , zamazywanie i rozmywanie obrazu, podwójne widzenie
  • Opuszcza litery w wyrazach podczas czytania
  • Nie widzi liter i cyfr z odległości kilku metrów
  • Ogląda książeczki z głową bardzo blisko tekstu lub ilustracji
  • Zamyka lub zakrywa jedno oko lub szeroko otwiera oczy i trze je
  • Zmienia końcówki wyrazów, pomija lub dodaje literki przy czytaniu i przepisywaniu; myli takie same cyfry i litery

Drogi Rodzicu! Jeżeli obserwujesz powyższe objawy u swojego dziecka, skontaktuj się z okulistą!