Regionalny Interdyscyplinarny Konkurs

wpis w: Szkolne | 0
To już XVIII edycja tego konkursu organizowanego przez Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Chorzowie, w której  uczniowie naszej szkoły wzięli udział i zostali nagrodzeni. Zespół „Kolorowe nutki” zajął II miejsce  oraz solistka Lenka Paszkiewicz również zajęła II miejsce. Gratulujemy wygranych! Najlepsi wykonawcy zostali zaproszeni do zaprezentowania się na wielkim koncercie „Nieść radość wszystkim wokół” w MDK Batory.
 
dodała: Ewa Kawka
 

Regional Interdisciplinary Competition
This is the eighteenth edition of the competition organized by the Junior Secondary School No. 2 by the name of Pope John Paul II in Chorzow, where students of our school took part and were rewarded. The team „Colourful music notes” took second place and the soloist Lenka Paszkiewicz also took the second place. Congratulations on your win! Top performers were invited to present themselves at the great concert „Bringing joy to all around” in the Youth Community Centre Batory.

dodała: Katarzyna Orzech