Rady logopedy

wpis w: Komunikat | 0

Szanowni Rodzice

Wiemy, że w obecnej sytuacji Państwa pociechy mają dużo materiału do omówienia. Nie chcemy dokładać kolejnych ćwiczeń, ale pragniemy zwrócić uwagę, żeby podczas codziennych czynności rozmawiać z dziećmi, słuchać co mają do powiedzenia, poprawiać wypowiedzi dziecka (ale nie natarczywie ;-)!), zwłaszcza gdy zauważą Państwo, że dziecko potrafi już wypowiedzieć ćwiczoną głoskę np.: „sz”, „ż”, „cz”, „dż”, „r”.

Podczas jedzenia, mówienia, zabawy, oglądania telewizji prosimy aby zwracać uwagę na:

  • poprawne żucie i gryzienie (nie pozwalajmy na „niechlujne” jedzenie)
  • zamykanie ust i oddychanie nosem (oczywiście, gdy dziecko nie ma kataru)
  • chowanie języka  w jamie ustnej podczas wypowiedzi np. głosek „s”, „z”, „c”, „dz”

W tym czasie warto również sprawdzić czy dziecko potrafi wydmuchać nos. Jeśli nie ma kataru warto poćwiczyć tę umiejętność poprzez łatwe zabawy np. dmuchanie na lekkie przedmioty  – chusteczka higieniczna pocięta na paski, płatki kukurydziane.

Jak widać nie są to skomplikowane zadania, jesteśmy przekonane, że to wszystko Państwo robią nie zdając sobie nawet sprawy, że ma to ogromny wpływ na poprawną wymowę.

Na koniec mamy prośbę aby dzieci nauczyły Państwa gimnastykować buzię i język :-). 

Tak, tak, zamieńcie się rolami!!! Państwa pociechy będą miały dużą frajdę nie zdając sobie nawet sprawy, że w ten sposób ćwiczą też swoja buzię:-)

 

Łączymy pozdrowienia, 

Bogumiła Wilk

Daria Pawlak

logopedki