Zadania

wpis w: Szkolne, Zadania dla klasy 0b | 0
Dzień dobry!
Kolejna porcja zadań na najbliższe dni:
1. Na rozgrzewkę kalendarz: jaki dzisiaj jest dzień? Miesiąc? Pora roku? Pogoda?
2. Krótka gimnastyka do piosenki https://www.youtube.com/watch?v=xm93WFJ7bNs
3. Najważniejsze zadanie na dziś – poznajemy nową literę. Proszę postępować według poniższych punktów, a nowa litera powinna wpaść do głowy 
Wprowadzenie drukowanej litery G,g na podstawie wyrazu globus. Dzielimy globus na sylaby: glo-bus, na głoski: g-l-o-b-u-s (liczymy ile jest sylab i głosek).
Dziecko wskazuje pierwszą głoskę i próbuje podać kilka przykładów innych słów na głoskę g.
G jak… https://www.youtube.com/watch?v=zZITH4qXsSw można puścić dziecku, by posłuchało przykładów
Prezentacja drukowanej litery: wielkiej G i małej g (zdjęcie). Uważne oglądanie i zwrócenie uwagi do czego jest podobna wielka litera i mała, z czym się kojarzy.
Zadanie: wzięcie ulubionej książeczki i zabawa w detektywa: wyszukiwanie w niej liter G,g, wskazywanie palcem. Wzięcie dowolnej gazety, ulotki i zaznaczanie na niebiesko wszystkich wyszukanych liter g (na niebiesko, ponieważ jest spółgłoską).
4. Dla relaksu i odpoczynku osłuchanie z piosenką pt. „Idzie wiosna”. Uważne słuchanie tekstu piosenki. Kilka pytań dotyczących tekstu piosenki: O czym jest piosenka? jak wygląda wiosna w piosence? W co była ubrana? Czy piosenka jest wesoła czy smutna? Taniec swobodny do piosenki.
 
5. Na następny dzień warto wprowadzić dziecku literę pisaną g. Przez jeden dzień poznaje i utrwala literę drukowaną, a w kolejnym dniu uczy się jej pisać. 
Jak piszemy literę G? Klikamy w link https://www.superkid.pl/nauka-pisania-online wybieramy właściwą lekcję, następnie literę g i klikamy start. Program pokaże jak się kreśli właściwie litery.
Ćwiczenia utrwalające litery G, g pisane: „pisanie w powietrzu” literek, pisanie palcem na stole, dywanie itp. Pisanie palcem po śladzie, pisanie ołówkiem po śladzie (koniecznie ołówek. Nie może to być żaden długopis, mazak itp).
Ćwiczenia do druku:
Dodatkowo w formie zdjęcia jest schemat litery pisanej, który proszę wydrukować lub samemu na kartce zrobić, a dziecko niech te litery w dowolny sposób ozdobi np. rozcieraną plastelina, kawałkami papieru kolorowego/gazety. Tym co mają państwo dostępne w domu.
 
6. Wiosna to również czas powrotu ptaków z ciepłych krajów. Wracają między innymi: skowronki, jaskółki, żurawie, dzikie gęsi Jednym z najbardziej znanych ptaków jest bocian. A o to wywiad z bocianem https://www.youtube.com/watch?v=PMUUm7Xx-Fw 
Zachęcam do wykonania prostej pracy plastycznej pt. „Bociek”. Wzór na zdjęciu. Potrzebne materiały: wykałaczka do szaszłyków lub coś innego podobnego, dwa płatki kosmetyczne lub dwa białe koła wycięte z papieru, z których zrobimy głowę i tułów, dwa czerwone długie prostokąty z papieru, które składamy w harmonijkę (będą to nogi), wycięty czerwony dziób, skrzydełko wycięte z czarnego papieru.
 
7. Nie zapominajmy o ruchu! Można tańczyć i bawić się do zabaw dotychczas zaproponowanych. Kolejna to taniec do piosenki z króla lwa https://www.youtube.com/watch?v=BEu1WLjOokY
 
Pozdrawiam!
Anna Domżalska