KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ

wpis w: Komunikat | 0

Dnia 13 stycznia 2022 roku odbył się konkurs wiedzy biblijnej. Tematem przewodnim były słowa z Ewangelii wg św. Mateusza „Oto ja was posyłam jak owce między wilki” (Mt 10, 16).

Naszą szkołę reprezentowało trzech uczniów z klasy 8b:

1. Natalia Karnabał
  2. Grzegorz Maligłówka
  3. Paweł Woźniak

Uczniowie zmierzyli się z testem etapu dekanalnego XXVII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, oparty na treści księgi Pisma Świętego Ewangelii według św. Mateusza.

Dziękujemy za udział w powyższym konkursie i życzymy powodzenia.

dodała: Halina Dobek

BIBLE KNOWLEDGE COMPETITION

On January 13, 2022, a Bible Knowledge Competition was held. The theme were the words from the Gospel according to St. Matthew „Behold, I am sending you like sheep among wolves” (Mt 10:16).

Our school was represented by three students from grade 8b:

1. Natalia Karnabał
  2. Grzegorz Maligłówka
  3. Paweł Woźniak

The students faced the test of the decanal stage of the XXVII Provincial Contest of Biblical Knowledge, based on the content of the book of the Holy Bible, the Gospel according to St. Matthew. Thank you for participating in the above contest and good luck.