Poznaj Polskę” – kolejny raz wzięliśmy udział w przedsięwzięciu MEiN

wpis w: Komunikat | 0
uż po raz drugi uczniowie naszej szkoły odwiedzili ciekawe miejsca Polski w ramach przedsięwzięciu MEiN „Poznaj Polskę”- tym razem odkryliśmy nieznany nam Śląsk.
Siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie i radiostacja gliwicka były głównymi punktami naszej wycieczki. Uczniowie klasy 6a, 5a i 5b w słoneczny poranek, 15 czerwca wyruszyli w drogę. Dobre humory i ciekawość – cóż też zobaczymy? towarzyszyły nam od samego początku wycieczki. Pierwszym punktem programu była Siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie. Wspaniały pałac i park oraz ciekawostki dot. strojów i tańców tego regionu zainteresowały wszystkich. Miłą niespodzianka była możliwość zrobienia sobie zdjęcia z koroną, czyli wiankiem, który nosiła panna na Śląsku. My już wiemy dlaczego wierzcheń raz ma kolor czerwony, raz niebieski, a może być i zielony. Jak rozpoznać pannę od mężatki i kto właściwe rządził w rodzinie śląskiej. Uczniowie wzięli udział w warsztatach etnograficzno – plastycznych, każdy miał możliwość wykonania korony. Zwiedzanie pałacu i poznanie historii zespołu „Śląsk”oraz śląskich tańców były kolejna ciekawostką tej wycieczki. Po wielu wrażeniach i aktywnościach na wszystkich w restauracji pałacowej czekał pyszny obiad. Jeszcze wspólne zdjęcia i już musieliśmy wyruszyć w trasę. Drugim punktem naszej wycieczki była radiostacja w Gliwicach. Wysoki na 111 m drewniany maszt nadawczy, dzisiaj znajduje się na  liście  pomników historii. Tutaj odkryliśmy „kawałek” historii, a dokładnie wydarzeń, które miały miejsce 31 sierpnia 1939 roku, gdzie Niemcy przeprowadzili w radiostacji tak zwaną prowokację gliwicką. Miało to być zaczątkiem ataku Niemiec na Polskę w 1939r.
Wszystkim podobało się zagospodarowany teren wokół radiostacji, a szczególnie Gliwickie Centrum Umiejętności – Park Doświadczeń. Czas nam szybko mijał, a droga powrotna jeszcze szybciej. Tak jak w dobrych humorach rozpoczęliśmy wycieczkę, dobrymi humorami ją zakończyliśmy. Już nie możemy się doczekać, gdzie znowu pojedziemy w ramach programu „Poznaj Polskę”?
Dziękujemy wychowawcom: p. A.Lasoń – Wołowiec i p. R.Krzyżowskiej oraz p. J. Ziemczyk za opiekę nad uczniami.
 
dodała: Aleksandra Rabenda